Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Powyższy przepis nie stanowi jednak podstawy do bezwarunkowego udostępnienia członkowi spółdzielni wszystkich możliwych dokumentów spółdzielni, a jest ograniczony przez ustawę prawo spółdzielcze, w myśl której spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę.
W sytuacji, gdy członkowi spółdzielni mieszkaniowej uprawnionemu do otrzymania wymienionych dokumentów odmówiono ich otrzymania, ma on prawo zweryfikowania prawidłowości decyzji spółdzielni o odmowie udostępnienia dokumentów.
Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Powyższe uregulowanie zapewnia możliwość kontroli sądowej korzystania z tego uprawnienia i ma zapobiegać ewentualnym nadużyciom obu stron w tym zakresie.
Ponadto, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że podlega karze ten kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem, albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie udostępnia swojemu członkowi odpisów oraz kopii dokumentów, o których powyżej mowa.